MAREK DIVOKÝ A LENKA RICHTROVÁ – NOMINACE NA SVĚTOVÉ HRY 2017

MAREK DIVOKÝ A LENKA RICHTROVÁ – NOMINACE NA SVĚTOVÉ HRY 2017

Český akrobatický rokenrol bude mít v letošním roce kvalitní zastoupení na Světových hrách. Marek Divoký spolu se svou taneční partnerkou Lenkou Richtrovou, tanečníci kategorie A,  se v úvodu roku 2017 pokusili odpovědět na některé otázky spojené s tímto tématem.


Gratulujeme k nominaci na Světové hry. Můžete nám přiblížit nadcházející Světové hry?
Moc děkujeme. Světové hry (The World Games) jsou největší akcí na světě pro neolympijské sporty, mezi něž patří i akrobatický rokenrol. Konají se každé čtyři roky, vždy následující rok po hrách olympijských. Poslední Světové hry se konaly v roce 2013 v Kolumbii, ty letošní se budou odehrávat v sousedním Polsku. Hry probíhají po dobu 11 dní, letos konkrétně od 20. do 30. července. Akrobatický rokenrol přijde na řadu až na závěr Světových her, večer v sobotu 29. července a určitě budeme vděční, když nás přijede podpořit co nejvíce fanoušků. Více informací o této sportovní události je na webu theworldgames.org (případně theworldgames2017.com/en/).

Jak bylo těžké se nominovat na Světové hry? Kolik je nominovaných a jaký je systém nominace?
Do nominace se počítaly všechny soutěže typu World Masters v kalendářním roce 2016 plus Mistrovství světa kategorie A, kde se počet získaných bodů násobil koeficientem 2. Tudíž nominovat se nebylo vůbec jednoduché, absolvovali jsme s Lenkou vlastně všechny soutěže pořádané pod hlavičkou WRRC (World Rock and Roll Confederation) v loňském roce. Byli jsme na Světovém poháru v Petrohradu, Záhřebu, Rimini a Grazu, sezónu jsme pak zakončili startem na Mistrovství světa v Moskvě. Ze všech těchto soutěží jsme získávali potřebné nominační body za umístění a celkově nám to vyneslo 13. pozici v žebříčku na Světové hry. Světových her se může zúčastnit 14 párů dle tohoto žebříčku, ale další podmínkou je, že z každé země se může zúčastnit pouze jeden pár, tj. na soutěži bude zastoupeno 14 zemí, z toho 10 evropských. Tudíž papírově bychom měli být někde kolem šestého místa nominace. Před námi jsou jen páry z Polska, Ruska, Německa, Norska a Švýcarska.

Kterou závodní kategorií jste začínali? Měli jste i v nižších kategoriích nějaké zajímavé úspěchy?
Oba s Lenkou tancujeme už několik let, začínali jsme oba v dětské kategorii - tenkrát ještě v jiných klubech než v Sokole Pražském. Spolu jsme začali tancovat až v kategorii A, takže společné úspěchy z dřívější doby nemáme. Za zmínku však určitě stojí Lenky 5. místo na Mistrovství světa v kategorii junior v roce 2006 s jejím tehdejším partnerem Lukášem Krejčím. Dále už máme jen několik menších úspěchů. Jmenovat můžu např. několik titulů mistrů světa, které Lenka vybojovala s dívčí formací Falcon Girls nebo mé třetí místo na světovém poháru v kategorii B s bývalou partnerkou Lucií Mecerodovou.

Co se Vám trénuje dobře a v čem se naopak vůbec necítíte?
To je těžká otázka. Obecně se nám dobře netrénuje asi nic. :-) Ale celkově bych řekl, že nemáme moc velké rozdíly mezi taneční a akrobatickou částí, naší výhodou je právě vyrovnanost v obou těchto směrech.

Co Vás nejvíc baví na akrobatickém rokenrolu?
Soutěže a především lidé okolo. Nikdy bychom u toho nevydrželi takhle dlouho bez všech lidí, co máme kolem sebe, ať už to jsou naši trenéři, rodiče, kamarádi, fanoušci nebo soupeři. I když to bývá časově velmi náročné skloubit práci s tréninky, stále nás rokenrol naplňuje a moc baví.

Jak často nyní trénujete a kde?
Trénujeme celkem pětkrát týdně, vždy od šesti do osmi večer. Třikrát týdně trénujeme primárně akrobacii a dvakrát týdně se soustředíme více na tanec. Čtyřikrát týdně trénujeme tanec s akrobacií a každé úterý máme čistě taneční trénink. Lenka do toho ještě navíc chodí na gymnastiku.

Co se snažíte zlepšit, abyste se posunuli  k finálové účasti?
Zkrátka a jednoduše všechno. Chceme přidat v akrobatické části jak obtížností sestav, tak zlepšením choreografie. Na tanci pracujeme stále, nyní nás čeká trošku přeučení základní techniky a podobně. Naším cílem je uspět na Světových hrách a uděláme pro to s našimi trenéry maximum.

Jakou radu byste dali mladším závodníkům, kteří se třeba teprve připravují do vyšších kategorií? Jak dosáhnout na takové úspěchy? V čem je tajemství úspěchu?
Největší radou, kterou jsem já osobně kdy dostal, je vydržet. Jak říká náš trenér František Večeřa, ten kdo poctivě a pravidelně trénuje, vždy se v rokenrolu časem dostane nahoru a nějaký ten úspěch získá. Důležité jsou pak také účasti na soutěžích, protože získané zkušenosti jsou nenahraditelné a jen na tréninku je nikdo nezíská.

Kdo je v akrobatickém rokenrolu Váš vzor?
Vzorů máme asi každý několik. Český rokenrol má ve své historii mnoho sportovních legend, které k úspěchu dovedl náš společný trenér František Večeřa. České taneční páry byly spojovány s precizní akrobacií a s dobrým tancem.  Jmenujme třeba pětinásobného mistra světa Romana Kolba nebo mistra Evropy Petra Kordače. Ale největšími vzory jsou pro nás právě naši tréninkoví parťáci Vítězslav Horák se Sandrou Chudomskou, kteří nás po celou loňskou sezónu (a i dříve) táhli každý den na tréninku směrem vzhůru. Jsou pro nás oba velkou inspirací.