Taneční soutěž v rock’n’rollu a boogie – woogie v Rimini, 11. – 13. 7. 2014

 

Taneční soutěž v rock’n’rollu a boogie – woogie v Rimini, 11. – 13. 7. 2014

 

Italská federace tanečního sportu FIDS uspořádala letos už 7. ročník týdenního pásma tanečních soutěží, které probíhaly od 7. do 13. července v osmi pavilonech výstaviště v Rimini. I když jde hlavně o domácí soutěže, je součástí této velkolepé taneční přehlídky i řada mezinárodních soutěží, ve kterých soupeřili mimo jiné i tanečníci rokenrolu a boogie – woogie. Jejich soutěžím byl vyhrazen konec týdne. V pátek proběhl Světový pohár žáků a juniorů a Mistrovství Evropy (párových) formací seniorů. V sobotu následoval World Masters kategorie A a Mistrovství Evropy (párových) formací juniorů. V neděli pásmo soutěží uzavřel Světový pohár dívčích formací senior a na řadu přišly i soutěže boogie – woogie: World Masters hlavní kategorie a Světový pohár juniorů a seniorů. Během těchto tří dnů se na parketu vystřídalo celkem 130 párů a 28 formací rokenrolu a 122 párů boogie – woogie.

 

Bohužel prázdninový termín konání soutěže se nepříznivě projevil v nízké účasti v některých kategoriích, ale tak velkou týdenní akci lze stěží konat jindy, než v období dovolených. Také nízká účast našich tanečníků stojí za zamyšlení. Je ovšem na zvážení, zda místo formací, kde výpadek jedince zmaří účast velkého až 16 členného družstva, neměla být na program zařazena soutěž kategorie B. Po všechny dny probíhaly soutěže plynule, důstojně a bez zřejmých organizačních potíží. Ocenění si zaslouží vysoká hladina osvětlení parketu bez rušivých a oslňujících světelných efektů, což bohužel není úplně samozřejmé.

 

World Masters – kategorie A

 

Tato soutěž byla poslední před velkou změnou pravidel a novým systémem hodnocení, které vstoupí v platnost po prázdninách. Nastoupilo k ní 39 párů ze 14 zemí, což je účast, které bylo naposled dosaženo před pěti roky. Mezi tanečníky se objevila řada nových párů, což se projevilo zejména mezi Švýcary, kteří zde měli s 12 páry nejsilnější zastoupení. V jednom nově vzniklém páru z klubu Tic – Tac Cernier tancovala i Julia Judina, která ovšem s vítězem této kategorie Ivanem Judinem není nijak příbuzná.

 

V 1. kole se představilo 33 párů, z nichž do čtvrtfinále – 1. kola KO – postoupilo 7 párů přímo, dalších 7 párů až z opravného kola a 6 párů tam bylo nasazeno, aniž v předchozích kolech tancovaly. Do semifinále – 2. kola KO – postoupilo jako obvykle 12 párů a ve finále skončilo 7 párů. Soutěž měla velmi dobrou sportovní úroveň. Ve své akrobatické sestavě předvedly dvě dvojná salta všechny finálové páry bez vyjímky.

 

Podle očekávání stejně jako v předchozích soutěžích o vítězství soupeřily dva páry: Ivan Judin a Olga Sbitněva, Rusové z klubu Spartak FSO Junosť Moskvy a Poláci Jacek Tarczyło a Anna Miadzielec z klubu Mega Dance Zielona Góra. Zlatou medaili si do Moskvy odvezl první jmenovaný pár, který porazil svoje soupeře v obou kolech KO a zvítězil v obou finálových sestavách. Jeho soupeřem v 1. kole KO byl nově vzniklý pár, který reprezentoval Belgii. Johny Coomans kdysi tancoval s Nathalií van Iersel. Krátce poté, co s ní před 10 lety v listopadu 2004 v Mnichově vybojoval titul mistrů světa, mu byl diagnostikován zhoubný nádor, který ho donutil ukončit sportovní činnost a vedl k rozpadu páru. Nyní se vrátil na parket s novou partnerkou, Katrin Gazazjan, původem z Ruska, která je také zkušená a úspěšná tanečnice a do roku 2009 tancovala v nejvyšší kategorii v moskevském klubu Master – Klass.

 

Polský pár se musel spokojit se stříbrnou medailí. Stejně jako předchozí pár byl nasazen přímo do 1. kola KO. V obou kolech KO porazil svoje soupeře v poměru 7:0. V 1. kole KO to byl náš pár a v 2. kole Rusové Těrtyšnyj – Osnovina, kteří skončili na 8. místě, což je jejich nejlepší výsledek od roku 2011, kdy postoupili do nejvyšší kategorie. Ve finále obsadili Poláci 2. místo v obou sestavách.

 

Bronzová medaile zbyla pro francouzský pár. Florián Baron a Guylaine Golf z klubu Les acros du Rock, který působí nedaleko Nimes, v 1. kole obsadili 2. místo a postoupili tedy přímo do 1. kola KO. Zde jim podlehli Alexej Kondrašin a Darina Kozlova z Ruska a v 2. kole KO porazili poměrem 7:0 německý pár Bludau – Bürger. Ve finále skončili na 3. místě v obou sestavách.

 

Richard Cerutti a Amélie Galvez ze švýcarského klubu BC Swing Grand Saconnex v 1. kole skončili na 8. místě, tedy těsně „pod čarou“ a proto tancovali ještě v opravném kole, kde zvítězili a postoupili tak do 1. kola KO. Zde je porazili Thomas Bludau a Katharina Bürger v poměru 2:5, ale jako nejlepší z poražených postoupili i oni do dalšího kola. V něm jim podlehl jediný slovenský pár v soutěži – Filip Kočiš s Andreou Hruškovou z Hydrorocku Bratislava. Ve finále obsadili v obou sestavách 5. místo, ale v celkovém hodnocení skončili na 4. místě, což je velký úspěch, protože je to dosud nejlepší výsledek od roku 2012, kdy tancují spolu.

 

5. místo obsadili Norové Steinar Berg a Anna Ragnhild Olstad. Byli nasazeni přímo do 1. kola KO, kde v poměru 5:2 porazili francouzský pár Rabehi – Josserand. V 2. kole je porazil vítězný ruský pár, ale i oni postoupili do finále jako nejlepší z poražených. Zde pro ně v taneční sestavě zbylo 7. místo a v akrobatické sestavě vybojovali 4. místo.

 

Na 6. místě skončili Alexej Kondrašin a Darina Kozlova, Rusové z moskevského klubu Planeta MGDTDiM Marino. V 1. kole vybojovali 4. místo a postoupili do 1. kola KO, kde podlehli francouzskému páru, ovšem i oni postoupili do 2. kola KO jako druzí nejlepší z poražených. V tomto kole porazili švýcarský pár a ve finále obsadili 4. místo v taneční sestavě a v akrobatické sestavě pro ně zbylo 7. místo.

 

Neven Ivić a Ivana Mihalić ze záhřebského klubu Buba jsou Chorvati, kteří byli nasazeni přímo do 1. kola KO. V něm porazili Švýcary a stejným poměrem 7:0 i Italy v 2. kole KO. V obou finálových sestavách skončili na 6. místě a to znamená, že v celkovém hodnocení pro ně zbylo 7. místo.

 

K soutěži nastoupily bohužel jen dva české páry, oba z TASK Silueta Praha. Michael Škoda s Jitkou Šemberovou v 1. kole skončili na 22. místě. Proto tancovali v opravném kole, kdy vybojovali 2. místo a postoupili do 1. kola KO. Zde se střetli s polským párem Tarczyło a Miadzielec, proti kterému neměli žádnou šanci, takže skončili na 16. místě. Jiří Jakubec s Nikolu Zunovou v 1. kole skončili na posledním 33. místě a do opravného kola pro zranění nohy partnerky již nenastoupili, což znamená 39. místo v celkovém hodnocení.

 

Slováci Filip Kočiš s Andreou Hruškovou byli nasazeni do 1. kola KO, ovšem zde se opět ukázalo, že to ne vždy je výhodné, protože vůbec nedostali příležitost předvést svou taneční sestavu. Sice v poměru 5:2 zvítězili nad chorvatským párem Bilušić – Opačak, ovšem v 2. kole KO podlehli švýcarskému páru v poměru 0:7 a skončili na 10. místě.

 

Světový pohár juniorů

 

Soutěže se zúčastnilo 45 párů ze 13 zemí, přičemž největší zastoupení zde měli Slovinci počtem 11 párů. Pro všechny páry začínala prvním kolem, z něhož do čtvrtfinále postoupilo 16 párů přímo a dalších 8 párů po opravném kole. V semifinále potom pokračovalo 12 a ve finále 6 párů. V prvním a opravném kole tancovaly v každém sledu 4 páry, ve čtvrtfinále a semifinále už jen dva páry.

 

Maďaři Ádám Király a Fanni Czetl z budapešťských klubů Masters a Rock and Magic v 1. kole obsadili 3. místo a to si podrželi i ve čtvrtfinále. V semifinále vybojovali 1. místo a vítězství, první v jejich společné kariéře, obhájili i ve finále.

 

Lorenzo Brulas a Pauline Bolle jsou Francouzi z Rillieux dance club, který sídlí na předměstí Lyonu. V 1. kole skončili na 12. místě a ve čtvrtfinále vybojovali vítězství. V semifinále a následně i ve finále sice klesli na 2. místo, ale i tak mohou být spokojeni, protože je to jejich dosud nejlepší výsledek.

 

Slovensko na soutěži reprezentovaly tři páry. Nejúspěšnější z nich byli Miroslav Ľalík a Patrícia Vizinová z bratislavského Hydrorocku. V 1. kole sice skončili na 16. místě, ale ve čtvrtfinále i semifinále postoupili na 4. místo a ve finále vybojovali bronzovou medaili. Je to také jejich dosud nejlepší umístění a velký úspěch, protože teprve letos začali tancovat spolu.

 

Na 4. místě skončili Mark Ilcsik a Dorottya Novák z budapešťského klubu Rock and Magic. V 1. kole obsadili 5. místo, ve čtvrtfinále klesli až na 12. místo a v semifinále vybojovali 3. místo. 5. místo obsadili Němci Max Draszczyk a Jasmin Hapfelmeier z klubu Ergoldsbach e. V. a na 6. místě skončili Žiga Vrevc – Žljapah a Ajda Zajc (Plesni klub Briljantina Ljubljana).

 

Samuel Luščan a Michaela Hrončeková z Hydrorocku jsou dalším ze zbývajících dvou slovenských párů. V 1. kole vybojovali 4. místo, ale ve čtvrtfinále klesli na 9. příčku a soutěž pro ně skončila v semifinále, kde obsadili 12. místo, což je současně celkové umístění. Je to dosud jejich nejlepší výsledek. Jakub Kukliš a Karolina Klimková z Crazyrocku Detva v 1. kole obsadili 30. místo, v opravném kole vybojovali 7. místo a skončili na 20. místě ve čtvrtfinále.

 

Soutěže se zúčastnily pouze dva české páry: Jakub Chvátal s Kateřinou Rohanovou (Sokol Kampa Praha) obsadili v 1. kole 11. místo, ve čtvrtfinále vystoupili o tři příčky výše a skončili v semifinále na 9. místě. Sourozenci Jiří a Marie Šubrtovi z KP Praha v 1. kole skončili na 43. místě a v opravném kole, kde skončili, obsadili 19. místo, což odpovídá 35. místu v celkovém pořadí.

 

Světový pohár žáků

 

V této kategorii soutěžilo 46 párů z 12 zemí a také zde Slovinci tvořili nejpočetnější výpravu. Postupový klíč a počet párů, které současně tancovaly v jednom sledu byl shodný s juniorskou kategorií. Nejúspěšnější byli Ukrajinci a Maďaři, které ve finále zastupovaly vždy dva páry.

 

Vítězi se stali Oleksandr Jankovskij a Varvara Filatova z Ukrajiny. V 1. kole skončili na 12. místě, ve čtvrtfinále zvítězili a v semifinále zaváhali, když o jednu příčku klesli. Jejich krajané Maksym Manzhos a Oleksandra Šamraj v 1. kole obsadili 9. místo stejně jako ve čtvrtfinále. V semifinále vybojovali 6. místo a to obhájili i ve finále.

 

László Czanik a Dóra Dobay z budapešťských klubů RÓK and Roll a Musztáng si domů odvezli stříbrnou medaili. V 1. kole zvítězili a v dalších kolech potom střídali první a druhou příčku. Další maďarský pár, Patrik – Attila Meskó a Zsofia – Ilona Poncz (RÓK and Roll), v 1. kole skončil na 20. místě a potom v opravném kole vybojoval 2. místo. Ve čtvrtfinále klesl na 5. místo, v semifinále postoupil na 3. místo a ve finále skončil na 4. místě.

 

Bronzovou medaili vybojovali Francouzi Nicolas Corsetti a Carla Eme z klubu Virginia tempo dance z Nimes. V 1. kole obsadili 5. místo, ve čtvrtfinále postoupili o jednu příčku vzhůru, ale v semifinále klesli zpět na 5. místo.

 

Na 5. místě skončili Slovinci Jak Kavčič a Karolina Gumilar ze ŠPK AK-RO Ljubljana.

 

K soutěži nastoupil jediný český pár. Matěj Lukeš a Veronika Šemberová ze Siluety. V 1. kole obsadili 16. místo a skončili ve čtvrtfinále, kde klesli na 24. místo, což je současně jejich konečné umístění.

 

Ze dvou slovenských párů byli úspěšnější Sebastián Bršel a Janka Sujová (Crazy Rock Detva), kteří v 1. kole obsadili 36. místo, v opravném kole vybojovali 7. místo a skončili ve čtvrtfinále na 22. místě. Kristián Vizina a Tatiana Mestická z Hydrorocku v 1. kole obsadili 44. místo a skončili v opravném kole na 19. místě, což odpovídá 35. místu v celkovém pořadí.

 

Mistrovství Evropy formací senior

 

Kategorie párových formací senior přinesla díky počtu startujících družstev velké zklamání. I když těchto existujících formací není mnoho, na mistrovství světa ve Flensburgu v květnu tancovalo 9 družstev, ale do Rimini dorazily pouze dvě. V této situaci se nabízí otázka, jaký smysl má taková soutěž.

 

Vítězství si vybojovalo 6 párů formace Planeta ze stejnojmenného ruského klubu z Moskvy, které do své sestavy zařadily dvojná salta. Zajímavostí je, že součástí této formace byl i pár, který o den později tancoval v kategorii A – Alexej Kondrašin a Daria Kozlova. Stříbrná medaile zbyla pro německou formaci Wild Sixteen z klubu Terpsy on the Rocks SV Anzing.

 

Mistrovství Evropy formací junior

 

K soutěži nastoupilo 7 párových formací a protože ve finále mohlo tancovat pouze šest z nich, proběhlo i 1. kolo, z něhož postoupila 4 družstva a opravné kolo, z něhož postoupila dvě družstva.

 

Vítězství si už v 1. kole vybojovala a ve finále obhájila slovinská formace BriljantinaTeens z klubu Briljantina Ljubljana. 2. místo obsadila německá Formation I z klubu Rockin Wormel Worms e. V. poté, co si vylepšila 4. místo z 1. kola. Bronzovou medaili si odvezla Formation Slovakia tvořená tanečníky slovenských klubů v červeno-černých kostýmech, kteří ve finále neobhájili 2. místo z 1. kola.

 

Další místa potom po řadě obsadily dvě formace z Německa: Rockers Club (Terpsy On The Rocks SV Anzing), 2Fast4U (Teddybears Iserlohn e. V.) a dále AK-RO Generacia – Slovinsko a Arcadia Professione Danza – Itálie.

 

Světový pohár dívčích formací senior

 

Soutěže se zúčastnilo 19 formací z 10 zemí. Mezi nimi byly nejvíce zastoupeno Maďarsko a Německo, zatímco české formace zde bohužel zcela chyběly. Z 1. kola postoupilo do semifinále 7 družstev a z opravného dalších pět. Ve finále potom tancovalo 6 formací.

 

Velmi úspěšné byly maďarské formace – získaly zlatou i stříbrnou medaili. Vítězství ve všech kolech vybojovala formace Invictus z klubu Musztáng Budapest a za ní skončilo družstvo Forti (Fortuna Gyöngyös), která v 1. kole obsadila 3. místo a v dalších kolech vystoupila o příčku výše. Bronzovou medaili si do Ruska odvezla formace Charm z klubu Stil ze Sankt Petěrburgu. 4. místo obsadila další maďarská formace – Fighters z klubu Rock and Magic z Budapešti, která si ve finále vylepšila 6. místo z předchozích kol. Na dalších místech skončily formace Angeli´s Ladies (Švýcarsko) a Hip Rock Girls (Rakousko).

 

Boogie – woogie – World Masters

 

K soutěži nastoupilo 63 párů ze 13 zemí, mezi nimiž téměř čtvrtinu tvořilo 15 italských párů. Postupový systém a hodnocení KO byly podobné těm, které známe ze soutěží rokenrolu. Do čtvrtfinále – 1. kola KO – postoupilo 5 párů z prvního a dalších 5 párů z opravného kola a 10 párů sem bylo přímo nasazeno. v 2. kole KO potom tancovalo 12 párů, z nichž sedm postoupilo do finále. V prvním a opravném kole tancovaly vždy tři páry v každém sledu.

 

Vítězství si vybojovali Pontus Persson a Isabella Gregorio ze Švédska, za nimiž následovali Poláci Grzegorz Cherubiński a Agnieszka Cherubińska. Bronzovou medaili si na Ukrajinu odvezli Ivan Katrunov a Tatiana Georgijevska. K finalistům dále patřily dva páry ze Švédska následovaní francouzským a norským párem.

 

Boogie – woogie – Světový pohár juniorů

 

Soutěže se zúčastnilo 37 párů ze 7 zemí. Také zde měli nejsilnější zastoupení Italové spolu se Švédy – výprava každé z těchto zemí měla 11 párů. Do čtvrtfinále postoupilo 16 párů z prvního a 8 párů z opravného kola. Do semifinále se probojovalo 12 a do finále 6 párů. Jak v 1. kole, tak i v opravném kole a čtvrtfinále tancovaly vždy současně tři páry v každém sledu. Tanečníci byli hodnoceni v závislosti na předvedených výkonech podle získaných bodů a nikoli systémem KO.

 

Zlatou medaili si do Francie odvezli Charly a Dorine Veron. 2. místo vybojovali Norové Thomas Kildal – Jacobsen a Sunniva Myrvang. Na 3. místě skončil další francouzský pár, Lucas a Leia Charrier. Další místa obsadily švédský, finský a norský pár.

 

Boogie – woogie – Světový pohár seniorů

 

V této kategorii soutěžilo 24  párů z 8 zemí,  z nichž největší podíl tvořilo osm německých párů. Postupový systém a hodnocení bylo shodné s kategorii juniorů. Do semifinále postoupilo 7 párů z prvního a 5 párů z opravného kola. Zatímco Česko nemělo v soutěžích boogie – woogie žádné zastoupení, Slovensko jako jediný pár zastupovali právě v této kategorii manželé Miroslav a Veronika Žatkovi a byli velmi úspěšní. Zvítězili už v 1. kole a toto umístění obhájili i v semifinále a ve finálové pomalé sestavě. V rychlé sestavě klesli na 2. místo, ale to nic nezměnilo na tom, že si domů mohli odvézt zlatou medaili. Na 2. místě skončili Italové Gianluca Burbassi a Patrizia Agati, kteří v pomalé sestavě obsadili 4. místo a v rychlé sestavě zvítězili. Bronzová medaile zbyla pro Švýcary: Stephan Eichhorn a Cornelia Versteegen v pomalé sestavě skončili jako druzí a v rychlé sestavě se umístili na 3. místě. Na dalších místech pak skončily francouzský, švýcarský a italský pár.

Autor: Zdeněk Polc