Taneční soutěž v rock’n’rollu v Rimini

Až v první polovině prázdnin se rokenrolové taneční páry kategorie A konečně dočkaly své první letošní mezinárodní soutěže, což se dosud v historii nestalo. Proběhla v italském Rimini a stejně jako v předchozích dvou letech byla organizována zcela netradičně, protože se stala součástí velkolepé domácí soutěže, kterou uspořádala italská federace tanečního sportu FIDS na tamním výstavišti. Zde se celý týden tancovalo současně na sedmi parketech rozmístěných v různých pavilonech a rokenrol přišel na řadu v závěru týdne. V sobotu 13. července proběhla soutěž kategorie A, žáků a juniorů a další den soutěžily juniorské párové formace a páry boogie – woogie, což přineslo výhodu těm tanečníkům, kteří startovali ve dvou kategoriích. Každý z pavilonů byl závěsem rozdělen na dvě části. V jedné bylo vytvořeno nízké vyvýšené pódium a do oblouku vystavěné montované stupňovitě vyvýšené hlediště, v druhé části byly rozmístěny věšáky na šaty, protože ta sloužila jako šatna a současně i pro rozcvičování.

Zahájení sobotního programu bylo plánováno na 13.00 hod., ovšem již na začátku došlo údajně z technických důvodů ke značnému zpoždění. Příčinou byly pravděpodobně také potíže s ozvučením, které se projevovaly i v průběhu soutěže. První páry tak na parket mohly nastoupit až v 13.55 hod. Soutěž bohužel neprobíhala zcela plynule a její program nebyl zcela optimálně konstruován, takže se zpoždění neustále zvětšovalo. Zahájení 2. kola KO kategorie A, které mělo ve 20.00 hod. otevřít večerní část programu se tak posunulo na 21.25 hod. a celá soutěž byla místo v 22.15 hod. ukončena až o půlnoci. To je samozřejmě bezohledné k tanečníkům, ale tím bylo také porušeno ustanovení soutěžního řádu WRRC (Tournament rules, bod 5.9.), kde je stanoveno, že soutěž pro žáky a juniory musí skončit včetně vyhlášení výsledků do 22 hod. Naproti tomu v nedělním programu tyto problémy nebyly a plánovaný začátek soutěže v 10.30 hod. byl dodržen téměř přesně. Ocenění si zaslouží dobré osvětlení, které bylo prosté nevkusných a rušivých světelných efektů a zajišťovalo divákům ničím nerušený pohled. Je velká škoda, že české tanečníky na této zajímavé soutěži zastupoval vždy jen jeden pár v každé kategorii.

V letošním roce v pravidlech kategorie A nedošlo k žádným změnám a zřejmě proto WRRC plánuje zásadní změnu na příští rok. Uvažuje o zrušení taneční sestavy a zdůvodňuje to naivní představou, že se tak akrobatický rokenrol dostane snadněji na program olympijských her. V souvislosti s tím během soutěže proběhla petiční akce „Save the footwork“, kterou iniciovali tanečníci z Ruska, Norska, Švédska a Chorvatska a jejím cílem je zachování taneční sestavy v programu soutěží kategorie A i v budoucnu. Shromážděné podpisy zaplnily tři listy formátu A4 a další jsou shromažďovány pomocí internetu.

World Masters – kategorie A

V této kategorii startovalo 38 párů ze 14 zemí, což je značná účast, která byla naposled překonaná v roce 2009. Nejpočetnější výpravy, každá v počtu 6 párů, přijely z Ruska a Švýcarska. Do 1. kola nastoupilo 31 párů, z nichž 5 postoupilo do čtvrtfinále – 1. kola KO přímo a dalších 8 párů poté, co tancovalo v opravném kole. 7 párů bylo do něho nasazeno přímo. Do semifinále – 2. kola KO potom postoupilo 12 párů a ve finále skončilo 7 párů. Soutěž měla velmi dobrou sportovní úroveň. Dvojná salta předvedly nejen všechny finálové páry a páry, které skončily na prvních pěti místech, zařadily dvě dvojná salta.

Vítězství si vybojovali Ivan Judin a Olga Sbitněva z moskevského klubu Spartak FSO Junosť Moskvy, kteří v obou kolech KO porazili soupeře v poměru 7:0 a ve finálové taneční sestavě skončili na 2. místě. V úvodu akrobatické sestavy, která jim zajistila vítězství, zařadili dvojné salto vzad a jako pátou figuru dvojné salto vpřed.

Stříbrnou medaili si do Polska odvezli Jacek Tarczyło a Anna Miadzielec z Mega Dance Zielona Góra, kteří rovněž v obou kolech KO zvítězili v poměru 7:0 a vítězství vybojovali i v taneční finálové sestavě. V akrobatické sestavě obsadili 2. místo. Zahájili ji dvojným saltem vzad, po němž jako třetí figura následovalo dvojné salto vpřed.

Velmi úspěšní byli René Bachmann a Stephanie Rüegg, Švýcaři z klubu DAMO Winterthur. V 1. kole KO porazili slovinský pár v poměru 5:2 a v 2. kole chorvatský pár v poměru 4:3. V obou finálových sestavách obsadili 3. místo, což je také celkový výsledek, dosud nejlepší v jejich kariéře. V akrobatické sestavě předvedli poprvé dvě dvojná salta: po úvodním saltu vpřed následovalo salto vzad s málo obvyklým nástupem Bettarini.

Také Chorvati Neven Ivić a Ivana Mihalić ze záhřebského klubu IN mohou být spokojeni. Skončili na 4. místě, což je jejich nejlepší výsledek v uplynulých dvou letech. V 1. kole KO zvítězili nad ruským párem v poměru 7:0 a v 2. kole KO podlehli předchozímu švýcarskému páru v poměru 3:4, ovšem do finále také postoupili jako nejlepší poražení. Jak v taneční, tak v akrobatické sestavě, ve které hned v úvodu předvedli dvě dvojná salta, obsadili 4. místo.

Norové Steinar Berg a Anna Ragnhild Olstad spolu v kategorii A tancují od roku 2007 a i pro ně to byla dosud nejúspěšnější soutěž. V 1. kole KO zvítězili v poměru 5:2 a v 2. kole v poměru 7:0. V taneční sestavě skončili na 6. místě a v akrobatické vybojovali 5. místo, což je také jejich celkové hodnocení. I oni předvedli dvě dvojná salta, přičemž salto vpřed bylo v provedení Bettatini.

6. místo obsadili Mikael Caffi s Pamelou Grezet, Švýcaři z klubu BC Swing Grand Saconnex. V 1. kole KO zvítězili v poměru 6:1, v 2. kole v poměru 4:3. Ve finálové taneční sestavě vybojovali 5. místo, ale o celkovém výsledku rozhodla akrobatická sestava, v jejímž úvodu zařadili dvojné salto vpřed.

Velkým úspěchem skončila první soutěž nově vzniklého ruského páru z klubu Lider ze Sankt Petěrburgu – Dmitrij Levko a Eleta Abraamian vybojovali 7. místo. Jako jediní z finalistů nebyli přímo nasazeni do 1. kola KO. V 1. kole vybojovali 2. místo a přímo postoupili do 1. kola KO, kde poměrem 5:2 porazili svoje krajany z Moskvy. V 2. kole KO porazili poměrem 7:0 chorvatský pár a ve finálové taneční sestavě skončili na 7. místě. V úvodu akrobatické  sestavy předvedli dvojné salto vpřed a obsadili v ní 6. místo.

Dvě dvojná salta zařadili také Alexej Murašov a Jevgenia Nikejenkova, kteří v 2. kole KO podlehli polskému páru a do finále tak nepostoupili. Také Filip Kočiš s Andreou Hruškovou z Hydrorocku Bratislava, kteří reprezentovali Slovensko, předvedli dvojné salto vpřed. V 1. kole zvítězili, postoupili tak do 1. kola KO, kde poměrem 7:0 porazili italský pár, ovšem v dalším snažení jim v 2. kole KO zabránil polský pár, kterému podlehli v poměru 0:7. Skončili na 10. místě.

V soutěži startoval bohužel jen jediný český pár – Michal Škoda s Jitkou Šemberovou ze Siluety Praha. V 1. kole skončili na 13. místě, tancovali tedy také v opravném kole, kde klesli na 16. místo a tím pro ně soutěž skončila, přičemž v celkovém hodnocení obsadili 28. místo. Osudným se jim stala šála, kterou v 1. kole provedli s nečistým závěrem, a v opravném kole zvládli jen jedinou otáčku.

V následujícím přehledu jsou vyznačena kola soutěže, která daný pár absolvoval. Čísla znamenají v kvalifikaci a opravném kole pořadí. V 1. nebo 2. kole KO znamenají písmena porotce, kteří danému páru přidělili bod a je zde uvedeno startovní číslo páru, se kterým se utkali.